Pályázó neve: Demecser Város Önkormányzata
Projekt megnevezése: Demecseri Tündérkert Óvoda és Bölcsőde bővítése
Projekt azonosító: TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00026
Támogatás összege: 116 055 020.- HUF
Támogatás mértéke: 100 %
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2022.06.30.
Demecser város Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a megyeszékhelytől északkeletre, mintegy 25 km távolságra, a Közép- Nyírség és a Rétköz találkozásának vonalán fekszik. A város a 4. számú főútvonalon közelíthető meg, a települést átszeli a Budapest-Záhony vasútvonal.
A település a kedvezményezett járások besorolásáról szóló 290/2014. (XI. 26.) Kormányrendelet 3. számú mellékletében meghatározott komplex programmal fejlesztendő Kemecsei járásban található, lakossága: 4205 fő.
A beruházás helyszíne: „Tündérkert” óvoda és bölcsőde 4516 Demecser, Kinizsi P. u. 1 szám, hrsz. 246/1.
2018. szeptember 15-én került átadásra az az épület, melyben 1 csoportszobás bölcsőde, 5 csoportszobás óvoda működik, saját konyharészleggel, tornateremmel és egyéb kiszolgáló helyiségekkel. Időközben megnőtt az igény egy újabb bölcsődei csoport indítására (14 fő), egy új csoportszobával és a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségekkel a már meglévő bölcsődei szárnyhoz kapcsolódóan, önálló bejárattal, az óvodától függetlenül.
A projekt általános célja:
A projekt a gyermekjóléti alapellátások közül a bölcsődei ellátási formához való hozzáférés javítását és a bölcsődei ellátási formák által nyújtott szolgáltatások minőségi fejlesztését segíti elő, ezáltal hozzájárulva a kisgyermeket nevelők munkavállalásának támogatásához, a családok segítéséhez, különösen a leghátrányosabb helyzetű térségekben lévő gyermekek minél korábbi életkorban történő megsegítéséhez
A projekt közvetlen célja:
A „Tündérkert” óvoda és bölcsőde bővítése egy újabb csoportszobával, a szükséges kiszolgáló helyiségekkel, eszközök, berendezések, udvari játszóeszközök beszerzésével.
Projekt megvalósítása során tervezett tevékenységek:
3.1.1 – Önállóan támogatható tevékenységek:
A) Meglévő bölcsőde, mini bölcsőde, családi bölcsőde férőhelyeinek – bölcsőde, mini bölcsőde esetén legalább egy csoportszobával, illetve a családi bölcsőde esetén egy új családi bölcsőde indításával való – bővítése, melynek keretén belül támogatható – 3) bővítés
3.1.2.1 – Kötelező, önállóan nem támogatható tevékenységek:
1) Akadálymentesítés,
4) Energiahatékonysági szempontok érvényesítése,
5) Nyilvánosság biztosítása.
A 2) és 3) pontok nem relevánsak a projekt szempontjából.
3.1.2.2. – Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:
1) Eszközbeszerzés (15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 11. melléklete szerinti eszközök beszerzése),
2) Megújuló energiaforrások kialakítása,
4) Udvar, játszóudvar kialakítása,
5) Kerékpár támaszok és tárolók kiépítése, korszerűsítése,
7) Parkoló-férőhely és akadálymentes parkoló-férőhely fejlesztése, kialakítása,
10) Beléptető-, kamera és riasztórendszer kialakítása, fejlesztése.
A 3), 6), 8) és 9) pontok nem relevánsak a projekt szempontjából.
A projekt keretében kialakítandó épület bruttó alapterülete 107,32 m2. Az épület bővítése során a következő helységek kerülnek megépítésre a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően:
• Szélfogó 5,87 m2
• Előtér 7,81 m2
• Gyermeköltöző-Átadó 13,58 m2
• Fürösztő 12,92 m2
• Bölcsődei gyermekszoba 60 m2
• Ágynemű és játéktároló 7,14 m2
Az új bővítményt a meglévő épületkomplexum északi homlokzatára, az utca felé elhelyezve került megtervezésre. A bővítmény a meglévő épületrésztől dilatációval elválasztva készül, a foglalkoztató és helyiségei önálló tűzszakaszt alkotnak. A földszinti szinten a meglévő épületet alapvetően nem érinti a változás, elsősorban külső bontásokra kerül sor (járda).
A bővítmény kialakítása, a helyiségkapcsolatok, nyílászáróméretek és burkolati anyaghasználat megfelel az OTÉK és a Segédlet a „ Közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés megteremtéséhez” foglalt akadálymentes használattal kapcsolatos elvárásoknak. Az új bölcsődei foglalkoztatóhoz terasz és növényzettel elhatárolt külön játszóudvar kapcsolódik.
A bővítményben az épületgépészeti és elektromos rendszerekhez a meglévőhöz kapcsolódva épülnek ki. A választott műszaki megoldások biztosítják a szabványoknak való megfelelőséget.
Az épületegyüttesben tűzjelző rendszer és vagyonvédelmi rendszer működik, ezek bővítése az új épületrészben szükséges.
A bővítmény miatt szükségessé válik a parkolóhelyek számának növelése. Összesen 3 db új parkoló készül a már meglévő parkolóterület bővítésével.